Centric Projesi Nedir?

Ahmet Elmas
4 min readJun 3, 2022

Gelecek nesil için finansal özgürlüğün istikrarlı, sağlam, güvenilir ve mevcut varlıklardan bağımsız olabileceğine inanıyor musunuz? Projeye geçmeden önce, projenin temelindeki teknolojiyi ve hangi sorunlara çözüm getirdiğini anlattığım makaleleri okumanızı öneririm.

Centric Web Sitesi

Centric Projesi, hem enflasyon hem fiyat oynaklığı hem de diğer kripto para birimlerinin karşılaştığı benimsenme sorunlarına merkezi olmayan blokzincir teknolojisini kullanarak ekonomi temelleri üzerinde bir çözüm sunuyor.

Peki Centric bunu nasıl yapıyor? Bitcoin’in yükselme potansiyelini ve stabil kripto paralarının kararlılığını birleştiren çift jetonlu para birimleri ile yapıyor.

Centric Swap (CNS) ve Centric Rise (CNR) jetonlarını içeren bu modelde, CNS sonunda piyasalarda 1$ olacak şekilde tasarlandı. CNR ise ticaret yapmak için tasarlanmış ve değeri her saat artan bir kripto para birimidir. Talep üzerine bu iki jeton arasında dönüşüm yapılabilir. Neden dönüşüm yapalım ki? Elimizde CNR tutmak için borsalardan CNS alıp CNR ye dönüştürüldüğünde her saat CNS karşılığı büyümesinden yararlanabilirsiniz. Bu her saatlik artışın yanında da CNR arzı sürekli yanıyor.

Centric Rise’i klasik arabalara benzeterek örneklendirelim. İlk modellerden 20 bin adet üretildi. Bugün o arabaları çoğu dolaşımda değil, hurdaya döndüler. 40 yıl önce on bin adet, 10 yıl önce de bin adet, günümüzde de onlarca adet olduğunu biliyoruz. Bu arabalar değerlidir, zaman geçtikçe daha da değerli hale geleceklerdir.

Benzer şekilde CNR, yavaş yavaş her saat yanıyor ve dolaşımdan giderek azalıyor. Her hafta, her ay ve her yıl bu CNR jetonları eski model klasik arabalar gibi daha da kıtlaşıyor ve değerli hale geliyor.

Şu üç soruyu ele alalım:

1. Centric Swap 1$’a nasıl ulaşacak?

CNR’nin fiyatı arttıkça CNR’ler yanarak dolaşımdan çıktığını unutmayalım. Pekala, CNR’nin toplam arzı zamanla azaldıkça CNR’nin saatlik büyümesi de yavaşlar. CNR’ye dönüşen CNS’lerin de yanmasıyla beraber sonunda arz ve talep buluşacak, CNS borsalarda 1$’a ulaşacak.

2. Centric Swap 1$’a ulaştıktan sonra sabit kalacak mı?

Centric protokolünde CNS’nin değeri 1$ olduğu için CNS borsalarda 1$’ı bir kere gördükten sonra “Ağ Mutabakatı” denilen veya denge noktası da diyebileceğimiz durum elde edilmiş olacak.

CNS fiyatı 0.95$’a düştüğünde insanlar onu satın alacak. Neden? Çünkü tam 1$ değerinden indirimli olarak sunuluyor. Yatırımcılar bu fırsattan yararlanmak için satın almaya teşvik edildikçe talep artacak ve fiyatı tekrar 1$’a geri çekecek.

CNS fiyatı 1.05$’a yükseldiğinde insanlar onu satacak. Neden? Çünkü piyasa ona 1$’dan fazla değer veriyor. Bu sefer yatırımcılar satmaya teşvik edilecek ve fiyatı tekrar 1$’a geri çekecek.

3. Centric Swap 1$’a ulaştıktan sonra kimse satın alacak mı?

Ağ mutabakatına vardığımızda, CNR’nin büyüme hızı yavaşlayacak. Ancak insanlar, CNR ile takas edebilmek ve paralarının büyümesini izlemek için Centric Swap almaya devam edecek.

Özetle, blokzincir teknolojisinin popülerliği her geçen gün artıyor. Öyle ki birçok şirket, veri güvenliği için altyapısını blokzincire geçiriyor ya da geçirmeye hazırlanıyor. Buna rağmen hala bu teknolojiyi bilmeyen, anlamayıp güvenmeyen insanların olduğu bir zaman dilimindeyiz. Eğitimin önemi her yerde geçerli olduğu gibi burada da geçerli. 📚

Bitcoin, önceden sadece al-satını yaptığınız ya da madenciliğini yaptığınız bir üründü. Nasıl artık insanlar bütün kağıt mendillere ‘selpak’ diyorsa, kripto paralara da ‘Bitcoin’ diye bakılıyor. Kurumsal firmaların yatırım yaptığı, ülkelerin resmi olarak Bitcoin’i para birimi olarak saydığı bir döneme geçiyoruz. Bitcoin için geç kaldığınızı düşünebilirsiniz. Ama bu sadece buzdağının görünen kısmı. Unutmayın ki Bitcoin bir sonraki muazzam projeler için sadece bir adımdı. Belki de gelecekte başka projeler Bitcoin ile yarışacak. Kim bilir, belki de şu an o projeyi okudunuz? 👀

Centric Projesi, birçok soruna çözüm sunduğu gibi gelecekte de ticarette kullanılabilmeyi ve benimsenmeyi vaat ediyor. Bu benimsenme sürecinin zaman alacağı aşikar. Biz de öğrendiklerimizi aktararak bu sürece destek olabiliriz.

Buraya kadar projeyi olabildiğince yüzeysel, teknik detaylara girmeden anlatmak istedim. Mantığın anlaşıldığına inanıyorum. Projeyi daha teknik detaylarla anlattığım, “Centric Projesi Detaylı Anlatım” adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan soruları Telegram gruplarımızdan sorabilirsiniz. Sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Centric Web Sitesi

Centric Twitter Hesabı

Centric Resmi Telegram Kanalı

Centric Türkiye Telegram Kanalı

Dipnot:
Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi içermemektedir. Sadece rehber olmak amacıyla yazılmıştır. Herkes kendi risk yönetimi ve portföyünden sorumludur.

--

--