Centric Projesi Detaylı Anlatım

Ahmet Elmas
6 min readMar 22, 2022

Einstein, bileşik faizin dünyanın 8. harikası olduğunu ve onu anlayanın kazanacağını, anlamayanın da bedelini ödeyeceğini söylüyor. Centric de bu bileşik faiz sistemiyle kripto paraların harikası mıdır? Onu anlayan kazanacak mıdır?

Proje hakkında hiçbir fikriniz yoksa, temel bilgilerle anlattığım “Centric Projesi Nedir?” adlı makaleyi okuduktan sonra devam etmenizi öneririm. Ayrıca Özgür Demirtaş’ın ‘Blockchain ve Kripto Para (1. Bölüm)’ adlı videosunu da izleyebilirsiniz. Bahsettiğim videonun 17:20 den sonra “… bizim arzı sabit olan, adedi ya sabit olan ya da artıyorsa da belirli kurallar ölçüsünde artan para birimlerine ihtiyacımız var.” deniliyor. Burada arzı sabit olan CNR, elastik arza sahip CNS ve belirli kurallar ise Centric projesinin değiştirilemez fiyat bloklarıdır. Denilenleri blokzincir üzerinde yapabilecek başka proje biliyor musunuz? Yoksa Centric’in dünyanın 8. harikası olduğuna inanmaya başladınız mı?

Altcoin mi olsun istersiniz? Yoksa USDT/USTC! gibi stabil coin mi? -Karışık var mı? -Var! -Karışık koy ya!

Centric, sağlam ekonomi temelleri üzerine inşa edilmiş Centric Rise (CNR) ve Centric Swap (CNS)’ı içeren çifte tokenli dijital para birimi ve merkezi olmayan blokzinciri protokolüdür.

CNS, ağa giriş/çıkış rampası olarak hizmet eder. Kripto para borsalarında serbestçe işlem görerek, CNR’ye dönüştürülebilecek erişim aracı görevi görür ve likidite sağlar.

CNR, her saat başı değerini arttırır ve maksimum arzını kalıcı olarak yakar. Bu değer artış oranı Centric tarafından paylaşılan ve 1 yıl önceden belirlenen “Fiyat Blokları” adı altında istisnasız bir şekilde yaşanmaktadır.

CNR’yi sadece CNS alıp dönüştürerek elde edebiliyorsunuz. Aynı şekilde istediğiniz zaman CNR’lerinizi CNS’ye çevirebiliyorsunuz. Kilitleme olayı yok! CNR tuttuğunuz her saat başı o CNR’ler daha çok CNS’ye denk oluyor.

Centric Açıklayıcı Video

Protokol, uzun vadede CNS’yi 1$ seviyesinde dengelemeyi amaçlamaktadır. Böylelikle Centric;

-Enflasyon karşıtıdır.

-Değer saklama aracıdır.

-Bir yıl önceden paylaşılan fiyat blokları ile öngörülebilir büyüme yaşar.

-Her türlü farklı fayda yaratabilecek bir para birimidir.

Centric’i Farklı Kılan Şeyler Nedir?

Centric’e göre;

Gelecek nesil için finansal özgürlüğün istikrarlı, güvenilir ve mevcut varlıklardan bağımsız olabileceğine inanıyoruz. Vizyonumuz, dünya çapında geniş çapta kabul gören çığır açan dijital para birimi olmaktır. Kripto para birimlerinin toplu olarak benimsenmesinin önündeki en büyük engelin fiyat oynaklığı olduğuna inanıyoruz. Kripto para birimleri, itibari para birimlerinin aksine, satın alma gücünü dengelemeye odaklanan para politikası uygulayacak bir merkez bankasına sahip değildir. Bu nedenle, talepteki değişiklikler büyük fiyat dalgalanmalarına neden olur. Fiyat keşfine yönelik merkezi olmayan model, mevcut kripto para birimlerinin çoğunu hisse senetleri veya emtialardan başka bir şey haline getirmedi, psikolojiye değer verdi, düzensiz borsalarda işlem gördü ve manipülasyona açık hale geldi. Fiyat istikrarının olmaması, kredi ve borç piyasalarının oluşmasını engellemiştir çünkü oynaklık bir prim doğurmaktadır. Sektörün geri kalanı işlem hacmine ve akıllı sözleşmelere odaklanırken, biz blokzincirin sağladığı ekonomik yetenekleri gerçekleştirmek için fiyat istikrarını çözmeye odaklanıyoruz.

2021 Sunum Linki

Deflasyonist arza sahip CNR’nin ve Enflasyonist fiyata sahip CNS’nin piyasa değerleri eşitlendiğindeki 1$ hedefi

CNR deflasyonist bir tokendir. Arzı 1 milyar olacak şekilde basılmıştır ve her saat arzın bir kısmı kalıcı olarak yanmaktadır. Borsalarda CNR alınıp satılamaz. Sadece borsalardan CNS alınıp dönüştürme işlemi yapıldıktan sonra CNR elde edilebilir. CNR sahipleri tokenlarını ister Centric cüzdanında isterse de Metamask ya da donanım cüzdanlarında saklasalar bile CNS karşılığı artacaktır.

CNS ise enflasyonist fiyata sahiptir. Arzı elastiktir ve CNR’den üretilir. Bunu biraz daha açarsak; borsadan CNS alıp CNR’ye dönüştürdüğünüzde dönüşen CNS’ler yanıyor. CNR’den tekrar CNS’ye döndüğünüzde ise sıfır yani hiç kullanılmamış CNS basılıyor.

Haftalık CNS Grafiği Tarih: 23/03/2022

Burada hemen bir uyarıda bulunmak istiyorum. Sadece CNS grafiğine bakıp yorum yapanlar olacaktır. Onları hemen Centric Explorer’a davet edelim ki CNS alan insanların büyük çoğunluğunun CNR’de durduğunu görsünler. Sadece CNS’nin piyasa değerine bakılmamalı. Proje, borsalarda olmayan CNR ile birlikte incelenmeli ki hem doğru piyasa değerlerini hem de ATH gibi seviyeleri doğru hesaplayabilelim. ⚠️⚠️

Detaylı Centric Explorer Anlatımı
Centric CEO’su Joel Clelland, ATH seviyesinin nasıl hesaplanacağını anlatıyor.

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

Başlangıçta sıfır adet CNS basılmıştır şu an yaklaşık 11 milyar arza sahiptir. Arzı zamanla artıp azalabilir. CNS de borsalarda serbestçe işlem görebilir. Protokolde 1 Cns=1 Usd eşitlenmiştir. Gerçekte borsalarda CNS’nin 1$’a sabitlenmesi zaman alacaktır. İşin içine birçok değişken girdiği için hiç kimse ne zaman olacağını bilemez. CNR’nin CNS karşılığı fiyat bloklarında her saat arttığı için CNR sahibi olmak her geçen saat zorlaşıyor. Bu kısımları daha detaylı öğrenmek isteyenler Centric Blog sayfasını ziyaret edip Yanma Üçlemesi serisini okumalıdır. Çok keyifli bir üçleme! Şimdiden iyi okumalar...

Bu kısma bayılacaksınız… 🍫

Buraya kadar teknik kısımlar biraz başınızı ağrıtmış olabilir ama şimdi de en çokomelli kısımdan yani kazanç üzerinden devam edelim ki gözümüz açılsın. :)

Şu an proje benimsenme aşamasında ve erken yatırımcılarını ödüllendiriyor diyebiliriz. Şimdilik yıllık CNS kazancı %264. Geçen sene bu %485 idi. Merak etmeyin tabiki de geç kalmadınız! Bu kazanç yıllık %4 e sabitlenene kadar düşmeye devam edecektir. Sonra da fayda aşaması başlayacaktır. Daha çoook zamanınız var yani. Kaldı ki yıllık kazanç %4 olsa bile CNR sayesinde yine CNS alımına teşvik edecektir. Bir nevi şu an yabancı bankaların uyguladığı dolar olarak yıllık %4 faiz sistemini Centric olgunlaştıktan sonra blokzinciri üzerinde sunmuş olacak. 💰

Kazanç hesaplama kullanarak CNR’ye dönüştüreceğiniz CNS miktarını girerek sonuçları görebilirsiniz. Bileşik faiz tam olarak burada devreye giriyor. Kazandığınız CNS’ler ile tekrar CNS kazanabiliyorsunuz. CNR sayınız sabit kalsa bile!

Kazanç %485 🤤 — — — —>> Tarih: 23/03/2021
Yani 100 bin CNS’yi CNR’ye çevirip bir yılın sonunda tekrar CNS’ye çevirdiğinizde toplam 263 bin CNS değil, 363 bin CNS olacak. Tarih: 23/03/2022

Her hafta verileri kayıt altına altığımız Centric Explorer serimizden geçmiş verilere bakarak kazanç yüzdelerindeki, arzdaki ve yanma miktarındaki değişimleri görebilirsiniz. 💾

Proje sadece oynaklık sorununa çözüm getirmekle veya erken yatırımcılarını ödüllendirmekle kalmıyor. NFT gibi bir teknolojiyi gerçek anlamda insanlara fayda sağlayabilecek olan CENPAY uygulamasını da geliştiriyorlar. Bu uygulama sayesinde tüm faturalarımız, garanti belgelerimiz ve lisans anahtarlarımız gibi birçok NFT’yi cüzdanlarımızda saklayabileceğiz. Tek bir tıklamayla garanti süresini uzatıp, sipariş verebileceğiz.

NFT’lerin sadece Metaverse için değerlenmesinden ziyade bu tarz projelerle daha yararlı olacağını düşünüyorum. Proje sadece bunlarla yetinmeyecek tabiki de. Daha önümüzde Crypto Donations gibi projelerde var. Yol haritasından detaylara bakabilirsiniz.

İşletme sahipleri! Geleceğe ayak uydurmak için kripto paralar ile ödeme almayı hiç düşündünüz mü? Bitcoin’in ya da diğer kripto paralarının fiyat oynaklığı yüzünden ödeme almak istemiyor olabilirsiniz. Ya da bu entegrasyonun zor olabileceğini düşünüyorsunuzdur. Fiyat oynaklığı sorununa nasıl çözüm getireceğini bu yazımızda anlattık. Birçok işletme tarafından kullanılan Centric projesini sizde işletmeniz için ödeme yöntemlerine bu seçeneği eklemek isteyebilirsiniz. Başvuruda bulunmak isterseniz de sistem entegrasyonu konusunda yardımcı oluyorlar. Cenpay sayfasını ziyaret edebilir yada sales@centric.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Özetle, CNS tutanların karşılığı olan CNR’ler, protokolde kilitli olarak tutuluyor. Çünkü her an CNS’den CNR’ye geri dönmek isteyebilirler. Ama her geçen saat CNR arttığı için o aradaki farkı kaçırmış oluyorlar. Protokol de gerekenden fazla olan CNR miktarını kalıcı olarak yakıyor. CNR tutanların CNR’si yanmıyor. Dolaşımdaki CNS miktarı ne kadar artarsa kilitli CNR’lerin de yanması o kadar artıyor. Yeni borsa haberleriyle de dolaşımdaki CNS arzı artacaktır. Borsalar sadece likidite olsun diye belli bir miktar CNS’yi sıcak ve soğuk cüzdanlarında tutacaklar. Bunun yanma hızına etkisi fazla olacaktır.

Projenin erken aşamalarında yüksek aylık getirisi var iken CNS maksimum arzı artmaya devam eder. CNR’nin yükselişi CNR yanmasından daha hızlı olduğu için, CNS’nin maksimum arzı da artıyor. Bir yerden sonra bu dengelerin değişeceği kesin. CNR yanma hızının artmasıyla ve CNR’nin aylık yükseliş yüzdesinin düşmesiyle CNS’nin maksimum arzı da azalacaktır.

Anlık bir girdi ile bir anda arzın çoğunluğu yanmıyor. Bu aralar günde 180 bin civarı CNR yanıyor. Bir yıl sonra ne kadar CNR yanmış kimse bilemez ve tahmin edemez. Protokol gereği 1 ay sonra maksimum arzın ne olacağını takım bile bilemiyor. Çift tokenli yeni bir proje olduğu için insanların protokoldeki bu paradoksu anlaması zaman alıyor. Protokol, insanların yaptığı hareketlere ve belli başlı değişkenlere göre hareket ediyor. O yüzden insanların ne yapacağını bilemeyeceğimiz için bugünkü verilere baksak bile gelecek için tahmin yapamıyoruz.

1 dolar hedefi de yarının hedefi değil, uzun vade bir hedef. Uzun vadede arzın yanması, kilitlenmesi ve fayda ile beraber CNR kıtlaşacaktır. Crypto Donations tarafından CNS piyasalarına gelecek olan sürekli talep, GHS, Crox ve gelecekte bir çok yan proje ile beraber arzın kilitlenmesi kıtlaştıracaktır. CNS aylık yükseliş yüzdesi de yaklaşık her üç ayda bir düşüş eğiliminde. Tüm bunlar ve daha bilmediğimiz gelecekte açıklanacak yan projeler ile CNR’nin ne kadar hızla kıtlaşacağını zamanla göreceğiz.

Aklınıza takılan soruları Telegram gruplarımızdan sorabilirsiniz. Sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Centric Web Sitesi

Centric Twitter Hesabı

Centric Resmi Telegram Kanalı

Centric Türkiye Telegram Kanalı

Dipnot:
Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi içermemektedir. Sadece rehber olmak amacıyla yazılmıştır. Herkes kendi risk yönetimi ve portföyünden sorumludur.

--

--